- Zdravotní sestava 108 pohybů
- DNS (dynamická neuromuskulární stabilizace)
- Jak probíhá lekce taichi
SESTAVA TAICHI 108 POHYBŮ – zdravotní sestava
Forma 108 pohybů zdravotního taichi je speciálně zaměřená na rozvíjení zdraví a vitality. Jediným měřítkem taichi je to, zda je určitý pohyb zdraví prospěšný či ne. Cílem při cvičení taichi není dosažení dokonalé vnější formy nebo schopnosti sebeobrany, ale obnova ztraceného zdraví v celostním smyslu.
Dokonalá forma v sestavě 108 pohybů je spíše ta, která poskytne maximální prospěch cvičícímu z hlediska jeho momentální fyziologie, a ne ta, která se podřizuje předem určeným estetickým či technickým kritériím bojových umění. Forma 108 pohybů se mění s žákem, a proto i přístup ke každému cvičícímu je do jisté míry individuální. Každý se vyvíjí ve všech směrech svým osobitým tempem, a proto je zde odlišnost od typického tradičního přístupu k taichi, kde jsou formy rozebírány a posuzovány podle své účinnosti z hlediska umění sebeobrany.
Sestava 108 pohybů má své specifické postoje a pozice. Navzájem se prolínají a střídají „mikro“ pohyby s pohyby v maximálních pozicích, které by v bojovém taichi neobstály jako kvalitní bojový či obranný postoj. Avšak pro hlavní účel této sestavy tj. protažení a posílení celého těla, zlepšení koordinace pohybů, uklidnění psychiky a zregenerování orgánů v těle, jsou tyto specifické postoje žádoucí.
Tak jak se žák učí sestavu, postupně se mění i jeho postoj k životu. Životní energie, která se v těle po prvních pohybech rozcvičky rozproudí, má pozitivní účinky na fyzické tělo i psychiku. Postupně v průběhu dlouhodobého cvičení dochází k propojení ducha-duše-mysli-těla.
Cesty k harmonii můžou vést různými cestičkami a metodami. Celistvost této složité a zároveň krásné životní cesty za rovnováhou je pro každého jinak dlouhá a jinak složitá, je to individuální.
PRINCIP DNS (Dynamické Neuromuskulární Stabilizace) podle Prof. PaedDr. Pavla Koláře, Ph.D.
Ve svých hodinách využívám základní principy konceptu DNS, který vychází z vývojové kineziologie člověka. Jelikož si většina cvičících na hodiny taichi „nosí“ svoje ne vždy správné pohybové stereotypy, aplikuju koncept DNS v lekcích taichi.
Praxí jsem si ověřila, že postoje v pozicích, výdrže na jedné noze či kroky v sestavě jsou pak jistější a stabilnější. Rovněž si každý zaktivuje hluboký stabilizační systém, který je tvořen bránicí, příčným břišní svalem, svaly pánevního dna a krátkými autochtonními svaly v nejhlubší vrstvě podél páteře a následkem toho si začne ladit správné držení těla a celodenní pohyb začne být ekonomičtější oproti starým stereotypům. Principy DNS začleňuji do rozcvičky ve stabilních pozicích a později do jednotlivých prvků v sestavě.
JAK PROBÍHÁ LEKCE TAICHI
- rozcvička (zahřátí a uvolnění kloubů, protažení těla, dýchání)
- rozcvička energetická
- nácvik jednotlivých postojů a prvků (statické pozice a následně cvičení do prostoru)
- začlenění nových prvků do sestavy
- na závěr cvičíme celou sestavu